احتمال روی آوردن روسیه به بیت کوین با تحریم SWIFT

خلاصه: بعد از گذشت چند روز از جنگ روسیه و اوکراین و بعد از بررسی رهبران جهان برای تحریم سوئیفت علیه روسیه، تحریم SWIFT هم به تحریم‌های این کشور متجاوز اضافه شد. به همین دلیل ممکن است میلیاردرهای روسی برای جلوگیری از آن به ارزهای دیجیتال روی آورند.

با تحریم‌های ایالات متحده و سایر کشورها که سیستم بانکی روسیه را هدف قرار داده است و حذف آن از شبکه پرداخت سوئیفت، ممکن است محوری برای بیت کوین و دارایی‌های ارز دیجیتال باشد.

در 24 فوریه، جو بایدن (Joe Biden)، رئیس جمهور ایالات متحده، موجی از تحریم‌ها علیه بانک‌ها و مؤسسات مالی روسیه را وعده داد. وی اظهار داشت که پس از صحبت با رهبران گروه 7، توافق کاملی در تلاش مشترک برای کنار گذاشتن روسیه از اقتصاد جهانی با محدود کردن دسترسی این کشور به ارزهای اصلی صورت گرفت.

بایدن گفت: ما توانایی روسیه را برای تجارت با دلار، یورو، پوند و ین محدود خواهیم کرد که بخشی از اقتصاد جهانی هستند. ما توانایی آنها را برای انجام این کار محدود خواهیم کرد.

علاوه بر تحریم‌ها، حذف کشور از شبکه پرداخت سوئیفت نیز بعد از بررسی‌های انجام شده کلید خورد. این امر توانایی انتقال وجوه به بانک‌های روسیه از خارج از کشور را محدود می‌کند.

بوریس جانسون (Boris Johnson)، نخست وزیر بریتانیا گفت که «بسیار سخت» برای حذف روسیه از سوئیفت تلاش کرد در حالی که وزیر امور خارجه اوکراین، دیمیترو کولبا (Dmytro Kuleba)، در توییتی نوشت:
«هرکسی که اکنون شک دارد که آیا روسیه باید از سوئیفت منع شود، باید درک کند که خون مردان، زنان و کودکان بی گناه اوکراینی نیز در دستان آنها خواهد بود. روسیه را از سویفت ممنوع کنید.»

چرخش به بیت کوین

سوئیفت یک سازمان بلژیکی است که توسط بیش از 11,000 بانک و موسسه مالی در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد و روزانه حدود 42 میلیون پیام را مدیریت می‌کند. اخیراً به دلیل کندی، گرانی و قدیمی بودن روش انتقال پول، مورد انتقاد قرار گرفته است، با این حال به عنوان یک استاندارد در صنعت و تجارت باقی مانده است.

در عین حال این نگرانی وجود دارد که طرد روسیه از شبکه پرداخت جهانی، آنها را برای توسعه سیستم خود به چین نزدیکتر کند.

در صورتی که روسیه بخواهد از این محدودیت‌های فلج‌کننده اجتناب کند، پذیرش ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین در اولویت قرار دارد.

متیو سیگل (Matthew Sigel)، رئیس تحقیقات دارایی‌های دیجیتال در مدیریت سرمایه گذاری VanEck، اظهار داشت: “نه دیکتاتورها و نه فعالان حقوق بشر با هیچ سانسوری در شبکه بیت کوین مواجه نخواهند شد.”

به گفته بلومبرگ، میلیاردرهای روسی ممکن است برای دور زدن هرگونه محاصره مالی به ارزهای دیجیتال روی آورند. ماتی گرینسپن (Mati Greenspan)، مدیرعامل کوانتوم اکونومیکس افزود: «اگر فردی ثروتمند نگران مسدود شدن حساب‌هایش به دلیل تحریم‌ها باشد، می‌تواند ثروت خود را به بیت‌کوین نگه دارد تا از چنین اقداماتی در امان بماند».

دور شدن از هژمونی دلار

رمزارز را می‌توان مستقیماً از شخصی به شخص دیگر بدون دخالت هیچ بانکی، شبکه‌های پرداخت متمرکز یا واسطه‌های شخص ثالث ارسال کرد. همانطور که توسط BeInCrypto در 24 فوریه گزارش شد، روسیه یک جعبه ابزار رمزارزی قوی دارد که می‌تواند در چنین شرایطی از آن استفاده کند.

ساهیل بلوم (Sahil Bloom)، معاون مدیریت سرمایه Altamont، اظهار داشت که قطع سوئیفت ممکن است “اثرات بلند مدت بر بیت کوین و ارزهای غیر فیات” داشته باشد.

او همچنین اضافه کرد که روسیه ممکن است به دنبال دور زدن تأثیر محدودیت‌ها از طریق ترکیبی از سیستم داخلی خود و دور کردن هژمونی ارز ذخیره دلار باشد.

بازارهای ارز دیجیتال از ابتدای هفته تاکنون 6 درصد کاهش یافته است و 200 میلیارد دلار در روز آغاز تهاجم به اوکراین از بین رفت.

منبع: beincrypto